Program wyprawy
Inne wyprawy:
DZIEŃ I | Przylot | domek na trasie
Spotkanie na lotnisku w Krakowie i przelot do Stavanger. Po wylądowaniu odbiór samochodów, zakupy spożywcze i ruszamy w drogę w kierunku Oddy. Dojazd do noclegu, wspólna obiadokolacja i spanie.
DZIEŃ 2 | Trekking pod lodowiec Buarbreen | namiot
Wspólne śniadanie, pakowanie i przygotowanie do trekkingu pod lodowiec. Przyda nam się mała rozgrzewka przed kolejnymi trekkingami.
Buarbreen jest odgałęzieniem dużego lodowca Folgefonna. Wędrówka prowadzi stromym szlakiem przez zróżnicowany krajobraz aż do krawędzi lodowca. Krajobraz ten jest szczególnie dziki i piękny, z dużą ilością wody i strumieni. Kilka razy dziennie można obserwować cielenie się lodowca, czyli odrywanie się od niego kawałków lodu. W niektórych miejscach na szlaku znajdują się łańcuchy i mosty.
Dystans: 6 km
Przewyższenie: 407 m
Czas przejścia: ok 4h
Dojazd do dzikiego campingu, rozbicie namiotów, ognicho i wspólna obiadokolacja.
DZIEŃ 3 | Trolltunga | chatka na campingu
Wspólne śniadanie, pakowanie namiotów i przygotowanie do trekkingu na Trolltungę. Jest to wymagający szlak dla przeciętnego górskiego wędrowcy. Przed wyjazdem przygotujcie sobie wodę, jedzenie a także ubrania w plecaku (kurtka przeciwdeszczowa, puchowa, czapka), które zabierzecie ze sobą na szlak. Następnie ruszamy samochodem do punktu, w którym rozpoczniemy wędrówkę.
Dystans: 22 km
Przewyższenie: 1200 m
Czas przejścia: ok 10h
Po trekkingu dojazd do chatek na campingu, wspólna obiadokolacja i gry w karty.
DZIEŃ 4 | Przepłynięcie łódką do chatki | hytta w dziczy
Wspólne śniadanie, pakowanie namiotów i przygotowanie bagaży, tak abyście mieli wszystko czego będziecie potrzebować w chatce (w tym śpiwory). Przez dwa dni nie będziecie mieć dostępu do samochodu, więc musicie zabrać ze sobą wszystko to co będzie Wam niezbędne. Do chatki trzeba dopłynąć łódką, toteż czeka nas przeprawa jeziorem. Po dotarciu do chatki, przywitanie z owcami, przydzielenie łóżek i wspólne ognicho. Czas wolny na spacery po okolicy.
DZIEŃ 5 | Hytta w dziczy
Wspólne śniadanie i spokojny poranek.
Tutaj każdy ma czas wolny na pływanie łódką po okolicy, spacery lub trekking. Warto zabrać ze sobą książkę bo to idealne miejsce do pochłaniania kolejnych kartek norweskich kryminałów. Wspólny obiad, gry w karty i pogaduchy.
DZIEŃ 6 | Kjeragbolten | namiot
Wspólne śniadanie, pakowanie i powrót łódką do samochodu. Dziś czeka nas trekking na Kjeragbolten. Czyli dobrze znany głaz zawieszony między dwoma skałami nad Lesefjordem. Kjeragbolten mierzy ponad 1000 m n.p.m, a sam głaz zawieszony jest 984m nad przepaścią. Wchodząc na niego należy pamiętać o rozsądku, ponieważ jest on niewielki i nie trzeba wiele, aby z niego spaść. Szlak jest niezwykle widokowy i średnio trudny.
Długość trasy: 10 km
Przewyższenie: 590 m
Szacowany czas: ok 6h
Dojazd do campingu, rozbicie namiotów, ognicho i wspólna kolacja.
DZIEŃ 7 | Preikestolen | namiot
Wspólne śniadanie, pakowanie namiotów i przygotowanie do kolejnego trekkingu. Tym razem noc spędzimy pod szczytem, wobec czego do plecaków spakujcie nie tylko rzeczy niezbędna na trekking, ale i te które przydadzą Wam się do spania - namiot, mata, śpiwór oraz jedzenie. Preikestolen zwany również jako Pulpit Rock, czyli półka skalna o wymiarach 25m x 25m zawieszona wysoko ponad taflą Lysefjordu. Słynna ambona, z której roztacza się niesamowity widok jest mekką dla fotografów. Szlak na szczyt jest przyjemny i stosunkowo łatwy, dlatego też żeby Wam nieco utrudnić sprawę, spędzimy noc nieopodal szczytu. Dzięki temu chętni mogą skoczyć sobie z poranną kawą na Preikestolen.
Dystans: 4 km
Przewyższenie: 400 m
Czas wejścia: ok 2.5h
Rozbicie obozu, wspólna obiadokolacja i ognicho.
DZIEŃ 8 | Zejście z Preikestolen i powrót do domu
Wspólne śniadanie, pakowanie namiotów, dobytku i zejście do samochodów.
Dystans: 4 km
Przewyższenie: 400 m w dół
Czas wejścia: ok 2h
Dojazd na lotnisko i powrót do domu.
* Plan jest planem poglądowym i może on ulec zmianie do czego zastrzegamy sobie prawo.
Warunki
CENA ZAWIERA:
-
organizację wyprawy i opiekę
-
wypożyczenie 2 samochodów,
-
paliwo, opłaty wstępu,
-
7 noclegów w terenie zgodnie z Planem wyprawy,
-
ubezpieczenie KL 30000 EUR, NNW 15000 PLN, BP 5000 PLN
-
składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy
CENA NIE ZAWIERA:
-
przelotu Kraków - Stavanger - cena podana na stronie
-
wyżywienia - zrzutka 400 zł/osoba
LOT:
Bezpośredni lot do Stavanger.
Bilet - (cena podana przy terminie), zapewniamy zwrot do 30 dni przed wylotem w przypadku rezygnacji z całej wycieczki.
BAGAŻ:
W cenie biletu lotniczego mały bagaż podręczny 10 kg (mały plecak). Możliwość wykupienia powiększonego bagażu podręcznego lub rejestrowanego.
W cenie bagaż rejestrowany na grupę (ok 4 kg na osobę) przeznaczony na namioty, śpiwory i kije trekkingowe.
TRANSPORT:
Auta osobowe.
WYMAGANE DOKUMENTY:
Ważny dokument tożsamości.
PŁATNOŚĆ:
Zaliczka 700 zł + lot przy rezerwacji miejsca, pozostała kwota 30 dni przed wylotem.
ZASADY REZYGNACJI:
Do 60 dni przed wylotem możliwy pełny zwrot kosztów. Do 30 dni przed wylotem - możliwa rezygnacja bez zwrotu zaliczki. Poniżej 30 dni - brak możliwości rezygnacji. Warunki zwrotu biletów, zgodnie z regulaminem linii lotniczych
WAŻNE INFORMACJE:
-
Uczestnik zobowiązany jest posiadać dowód osobisty lub ważny paszport (preferowany).
-
Nie odpowiadamy za bilety lotnicze oraz za dodatkowe koszty poniesione nie z naszej winy (mandaty, zniszczenia auta, domku, dodatkowe opłaty itp. - odpowiada za nie po równo cała grupa) Więcej info
-
Uczestnik powinien zapoznać się z informacjami o obowiązujących przepisach paszportowych, wizowych i sanitarnych oraz o wymaganiach zdrowotnych, w tym zalecanych szczepieniach ochronnych, dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/norwegia/informacje-dla-podrozujacych
-
My oraz nasi opiekunowie nie edukujemy uczestników o zwiedzanych atrakcjach. Podczas wyjazdu prowadzimy grupę, ale nie jesteśmy zobowiązani do opowiadania ciekawostek na temat danych miejsc. Jeżeli posiadamy jakąś wiedzą na temat danego miejsca chętnie się nią dzielimy, ale jeżeli ktoś chciałby poznać szczegóły miejsca musi zgłębić wiedzę we własnym zakresie np. z przewodnika, bądź Internetu.
WIELKOŚĆ GRUPY:
max 9 osób + prowadzący
Opis
Południe Norwegii to ulubiony kierunek wakacyjny Norwegów. To kraina najpiękniejszych fiordów i najwyższych gór Skandynawii. Noclegi pod namiotem pośród gór, rzek i przepięknych widoków, w takim otoczeniu poranna kawa smakuje zupełnie inaczej. Górskie wędrówki do punktów takich jak Trolltunga, Preikestolen czy Kieragbolten.
POGODA
W miesiącach czerwiec lipiec, maksymalna temperatura to 17°C a minimalna temperatura to 13°C. Klimat jest raczej zimny, ale jak to w Norwegii. Może być deszczowo, dlatego niezbędne są buty wodoodporne i kurtka przeciwdeszczowa. W nocy temperatury spadną, dlatego dobrze jest zabrać ze sobą ciepły śpiwór (komfort min 5 stopni). Jednocześnie w czerwcu/lipcu zdarzają się temperatury powyżej 20 stopni, trzeba być gotowym na wszystko.
WYŻYWIENIE
Standardowo robimy zrzutkę na gotowanie (ok 400 zł / osoba). Jeśli chcesz możesz gotować indywidualnie oczywiście. Będziemy jeść śniadania i obiadokolację, w ciągu dnia trzeba będzie podjadać albo czasami będzie możliwość restauracji (damy wcześniej znać).
Jak to wygląda?
Dzienne warty po 2 osoby na każdy posiłek.
Do obowiązków osób na warcie należy pomoc w przygotowaniu posiłku oraz sprzątanie. Prowadzący zawsze nadzoruje gotowanie i rozdziela obowiązki. Każdy zmywa po sobie talerz, resztę zmywają osoby na warcie. Inni mogą oczywiście pomagać jeśli chcą, ale osoby na warcie muszą dopilnować wszystko od początku do końca :) Zakupy grupowe robi prowadzący, więc w sklepie robicie tylko dla siebie.
Podstawowe produkty typu kawa herbata kupujemy ze wspólnych do użytku non stop, ale jak ktoś chce zrobić sobie kanapki na drogę czy coś to musi przygotować je z własnych składników. Jak ktoś chce to może dać pomysł na obiad/śniadanie i ugotować dla grupy :)
ZAKWATEROWANIE:
3 noce w namiotach
2 noce w hytta (bez prądu i bieżącej wody),
2 noce w domkach na trasie.
WYPOSAŻENIE OBOWIĄZKOWE:
-
buty trekkingowe wodoodporne,
-
czołówka / latarka,
-
wygodne, ciepłe i letnie ubrania trekkingowe (na cebulkę),
-
strój kąpielowy
-
ciepła czapka
-
plecak na wycieczki
-
rękawiczki
-
kurtka przeciwdeszczowa
-
kurtka puchowa lub inna ciepła, którą zabralibyście w góry
-
śpiwór (komfort min 5 stopni)
-
kije trekkingowe (opcjonalnie)
-
stuptuty (opcjonalnie, może być mokro)
-
ręcznik
-
klapki
-
zestaw kosmetyków
-
namioty ⅔ osobowe (jeśli ktoś nie ma namiotu, to możemy wypożyczyć bez dodatkowych opłat)
-
mata do spania (polecamy dmuchane z izolacją 3,5R, zajmują niewiele miejsca i zapewniają komfort spania)